Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Katarzyna Skolimowska, 2012-02-06
Bielsko-Biała

Język polski, Konspekty

Konspekt zajęć z języka polskieg o - W KRÓLESTWIE SYNONIMÓW, ANTONIMÓW I HOMONIMÓW

- n +

Konspekt z języka polskiego





TEMAT: W KRÓLESTWIE SYNONIMÓW,ANTONIMÓW
I HOMONIMÓW.

CEL GŁÓWNY:
* Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o synonimach, antonimach i homonimach .

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
* potrafi wskazać zasadność stosowania synonimów,
* wskazuje różnicę pomiędzy synonimem, antonimem, homonimem i homofonem,
* wzbogaca swój zasób leksykalny.

FORMY PRACY:
* indywidualna,
* zbiorowa.


METODY:
* problemowa,
* ćwiczeń praktycznych.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
* słowa „worki”: DOBRY, ZŁY, FAJNY –do przyczepienia na tablicę, magnesy,
* ćwiczenia wprowadzające – zał. nr 1,
* karta pracy – zał. nr 2.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sprawy organizacyjne:
- przywitanie się z uczniami
- sprawdzenie obecności.
2. Uzupełnianie przez uczniów (w parach) wcześniej rozdanych kart pracy (zał. nr 1), jako wprowadzenie do tematyki zajęć.

Hasła poszczególnych ćwiczeń: SYNONIMY, HOMONIMY I ANTONIMY.

3. Podanie tematu lekcji: W KRÓLESTWIE SYNONIMÓW, ANTONIMÓW I HOMONIMÓW.

4. Krótka pogadanka na temat synonimów:

- Co to są synonimy?
- Do czego są nam potrzebne?
- W jakich sytuacjach są nam pomocne?

5. Nauczyciel na tablicy przyczepia SŁOWA „WORKI”:

DOBRY: dobry obiad – smaczny,
dobry kolega – przyjacielski,
dobre buty – wygodne,
dobra książka – ciekawa,



FAJNY: fajny film – interesujący,
fajna wystawa – wartościowa,
ekskluzywna,
fajne wakacje – ekscytujące,
fajna wypowiedź – mądra,



ZŁY: zły film – okrutny,
zła diagnoza – nietrafna,
zła książka – kiepska, marna,
zła ocena – niska, słaba.



6. Wspólne sporządzenie notatki:


SYNONIMY- to wyrazy o podobnym znaczeniu, bliskoznaczne.

Podział nr 1: SYNONIMY:

- wyrazy równoznaczne (jednoznaczne): maja dokładnie to samo
znaczenie, np. kartofel – ziemniak, blisko – niedaleko,
- dublety: odmiana wyrazów jednoznacznych, z których jeden to wyraz
obcy, a odpowiednik w języku polskim, np. auto – samochód,
lingwistyka –językoznawstwo,
- wyrazy bliskoznaczne: mają podobne, ale nie takie samo znaczenia, np. koń – rumak – szkapa; pojawia się tutaj element wartościujący.

Podział nr 2: SYNONIMY:

- EMOCJONALNE: lekarz (w. neutralny) – konował (w. emocjonalny),
nauczyciel – belfer,
- REGIONALNE: ziemniak (Śląsk), kartofel (Warszawa), pyry (Poznań),
grule (Podhale),
- STYLISTYCZNE: student – żak; kolacja – wieczerza.



ANTONIMY- to wyrazy o znaczeniu przeciwnym.


Podział: ANTONIMY:

- SŁOWOTWÓRCZE: bezpieczny – niebezpieczny; pośredni – bezpośredni,
- FRAZEOLOGICZNE: idzie jak po maśle – idzie jak po gruzie;
być w szampańskim humorze – być nie w sosie,
- SŁOWNIKOWE: stary – młody; dobry – zły.


Przymiotnik lekki ma kilka antonimów, które są zależne od kontekstu:


LEKKI – CIĘŻKI, POWAŻNY, CIEPŁY, SILNY, np.

lekki bagaż – ciężki bagaż; lekka praca – ciężka praca,
muzyka lekka – muzyka poważna; lekka choroba – poważna choroba,
lekka kurtka – ciężka kurtka, gruba kurtka,
lekki wiatr – silny wiatr.






HOMONIMY- to wyrazy o identycznym brzmieniu, ale całkowicie odmiennym znaczeniu,
np.:


KLUCZ: - do drzwi
- o posiadłości ziemskiej
- wiolinowy

BEZ: - krzew
- przyimek

RÓŻA: - kwiat
- choroba (różyczka)
- w zwrocie róża wiatrów



ZAMEK: - od spodni
- w drzwiach
- budowla z piasku
- budowla obronna.



HOMOFONY- to wyrazy jednakowo brzmiące, różniące się jednak pisownią,
znaczeniem i pochodzeniem, np.:


krzyk – kszyk (ptak),
bród (mało wody) – brud,
lud – lód,
może – morze.


7. Wspólne rozszyfrowywanie żartu językowego (dotyczącego homofonów):

Płynął buk przez Bug i dał Bóg, że buk wpadł w Bug.

8. Rozwiązywanie ćwiczeń z karty pracy – zał. nr 2 (wspólna analiza).

9. Pożegnanie się z uczniami.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 463
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012